eDekontaminace
[ Informace pro pracovníky a klienty programů a kontaktních center ] 

Sananim 

Aktuálně ke stažení

 

Přehled článků

Smažím perník - (ne)peču na zuby

Růže - Erysipel

Biopsie a cirhóza jater

Višňák - dobrý sluha, ale zlý pán

Cesty buprenorfinu k injekční aplikaci

Zhodnocení mezinárodního projektu IMPACT

Infekční centrum pro drogové závislé při FN Motol

Metodické materiály k testování na infekce

Vliv pervitinu na dutinu ústní

Infekční endokarditida

Těhotenství, děti a drogy

Test znalostí o hepatitidě C

Bolest a co s ní

Léčba závislosti na alkoholu

Delirium tremens

Porod v terénu?

Záchranná služba a uživatelé drog

Klíšťata a jak na ně?

Virus Hepatitidy C

Zdravotní péče pro Slováky

Stručný latinsko-český zdravotnický slovník

Hojivé masti

Mapování a metodika zvládání somatických komplikací injekčních uživatelů drog

Podávání léků v sociální službě: k další diskusi

Detoxikovat se sám nebo s pomocí?

HIV poradenství u vybraných rizikových skupin

Brouci pod kůží a v hlavě

Absces známý neznámý

Paraziti a jejich vnímání

Mýty o první pomoci

Neléčená žloutenka typu C

Omrzliny

Substituční programy v Praze

Doporučení k lékaři

Leták o hepatitidě typu C

Mastičky

Konference Imp.Ac.T.

Zuby a jedy

Srdeční endokarditida podrobně

Plísně & masti

Méně známé kousky - chlamydie a genitální opar

Už máš HIV (testy)?

AIDS - jak to všechno začalo

Třicátník stále ve formě

Poleptání

Epileptické záchvaty

Co víš o žloutence C? (anketa)

Kdo sbírá céčka? A co na obranu před žloutenkami?

Žloutenka C - přehledová tabulka aneb co vás čeká až jí dostanete

Ach jo... (aneb vši, muňky, filcky, vyrážky a mykóza)

Jsem v tom! (?)

Zuby dělaj člověka...

Kterak neotěhotněti

BEWARE - Syfilis is coming!

MUDr. Řehák: Je dobrý to řešit

Hepatitida typu C

Zásady testování

Rady všemi mastmi mazané

Popáleniny

Není to jen o cucání

Subuxone - nová šance?

Chutná to líp

Petrolejové lampy - Syfilis

Miminka s absťákem

Testování hepatitidy typu C v káčku - bakalářská práce

Subutex: lék, nebo fet?

Subáč v žíle

Jít nebo nejít na detox?

Biomaso, čili vřed bércový

Stručná historie substituce

Co na rány, boule a tělní krátery?

Co je to substituce?

Co všechno ještě nevíte o bezpečném sexu a vědět byste měli

Abscesy atd. včetně protiinfekčního dvanáctera

Já rád játra! Ty rád játra?

TBC

Miminka a drogy

Testy na žloutenku

Proč se zuby kazí?

Víš co bereš?

Závislost na jehle

Partneři

Subutex: lék, nebo fet?

14.09.2010 | Sekce: Zdravotní

Vyšlo v Dekontaminaci - duben 2004

 

Článek Tomáše Nedvěda z doby, kdy začínalo být jasné, že se subutex stane primární drogou nové generace uživatelů drog. Obsahuje i inspirativní dotazník určený klientům k zamyšlení, zda jim užívání subutexu zlepšilo oproti předchozí droze kvalitu životu.

Vážení přátelé, tento článek je určen především vám, kteří užíváte subutex, popřípadě se ho chystáte začít užívat, abyste na něm odabstinovali z heroinu. Budou to totiž už dva roky, co se tento lék v naší zemi vyskytl, a proto je pomalu čas ohlédnout se a zhodnotit jeho působení na drogové scéně.

 

V době, kdy se subutex začal objevovat v ordinacích lékařů a téměř současně na pouličním trhu, rozpoutal mezi vámi, kdo jste v té době užívali heroin, obrovskou vlnu naděje: „Teď to přece bude úplně jednoduchý. Seženu subáče a na nich jednoduše vodabstinuju. Zařídím si doklady, seženu práci, bydlení a konečně vyskočím z drogotoče.“ Takových plánů jsme my, co vám vyměňujeme buchny na ulici, slýchali desítky. Jenže čas běžel a my jsme nezaznamenali žádnou zvláštní změnu. Toxíků „abstinujících“ na subáčích i vydávaných buchen přibývalo a my jsme se nejednou přeli s lékaři, kteří v té době tvrdili, že není možné, aby si subutex někdo šlehal. Zanedlouho subutex téměř vytlačil z černého trhu heroin a začali se objevovat i klienti, jejichž prvním užitým opioidem byl právě subutex. My jsme se tak stali svědky vytvoření nového mýtu na drogové scéně. Totiž mýtu o tom, že drogová závislost se dá léčit pouze dalším užíváním drog, aniž by člověk musel vyvíjet jiné úsilí. Tento mýtus pracuje tak dobře, že v terapeutických komunitách se uživatelé opiátů stávají pomalu ohroženým druhem, zatímco na ulici si naříkáte na to, že absťáky na subáčích jsou ještě daleko horší než na heráku. Dokonce se začínáme setkávat s takovými zoufalci, kteří přecházejí zpět na heroin, aby přes něj odabstinovali ze subáčů!

 

To všechno znamená, že se subutex stal přesně tím, proti čemu měl bojovat. Obyčejnou drogou, užívanou stejně nebezpečným způsobem jako jeho předchůdce heroin. Jeho plus je pouze v tom, že se jím nedá předávkovat a že vás snad tolik nezmastí. (Jen pro zajímavost – heroin byl v době svého vzniku považován za zcela bezpečný preparát léčící závislost na morfinu.)

 

Tableta subutexu nebo kelímek metadonu mají však trochu jiný účel než zbavit vás závislosti na drogách. Jejich hlavním úkolem je poskytnout vám čas na to, abyste začali tvrdě pracovat na svém uzdravení a zbavovali se závislosti sami. To je dlouhá a náročná cesta, na kterou se musíte vydat jen vy sami a žádná tableta ji za vás neudělá.

 

Těm z vás, kteří jste se vzdali a už se nepokoušíte o znovunabytí života bez drog, pomáhá subutex nebo metadon v tom, abyste užívali bezpečné drogy bezpečným způsobem. …abyste si nemuseli dělat díry do těla a abyste nemuseli krást na každou další dávku. Pokud se však chcete ještě dožít dne, kdy se na svět podíváte střízlivýma očima, je čas na další krok. Tím je zodpovědné rozhodnutí dospělého člověka od základů změnit svůj život. Víme, že je to velmi těžké a že to chce čas. Než ten čas přijde, choďte si k nám měnit jehly, ale neříkejte nám, že je všechno v pohodě, protože berete jenom subutex. Nejlepším lékem proti takovému sebeoblbování je zamyslet se nad tím, co všechno ještě v pohodě není.

 

Zkuste si proto odpovědět na následující otázky a za každou odpověď „ano“ si připočtěte jeden bod.

 

Během doby, co užíváš subutex, se ti podařilo:

 

  1. přestat brát ostatní drogy?
  2. vyhnout se injekční aplikaci?
  3. snížit užívané dávky?
  4. přestat páchat trestnou činnost?
  5. zařídit si doklady?
  6. najít si práci nebo nastoupit do školy?
  7. začít splácet dluhy?
  8. zlepšit svůj zdravotní stav?
  9. zlepšit vztahy v rodině?

 

Vyhodnocení:

 

0 – 3 ano – Sebemenší změna k lepšímu je rozhodně úspěch. Pokud jsi však měl/a v plánu dosažení trvalé abstinence, je na místě přiznat si, že jsi teprve kousek od startu a cíl je stále v dalekém nedohlednu. Nevím, jak moc jsi spokojen/á s dosaženým výsledkem, ale zvláště užíváš-li subutex tímto způsobem již déle než půl roku, doporučil bych zamyslet se nad tím, jestli by detox a následná intenzivní psychoterapie nebyly účinnějším řešením.

 

4 – 6 ano – Dobrá práce! V tvém případě jsou již zřetelné výsledky, nicméně situace je stále velmi vážná a musíš udělat ještě mnohé. Zkus se v klidu zastavit a rozmyslet si, co je ještě třeba dát v tvém životě do pořádku, a upřímně si přiznej, jestli na to dále stačíš. Pokud se chceš opravdu zbavit závislosti, jednou stejně budeš muset odabstinovat a profesionálů nabízejících podporu a pomoc je dostatek. Neboj se využít jejich služeb a nech si poradit. Není to nic závazného a nikdo tě nebude do ničeho nutit.

 

7 – 9 ano – Gratuluju! Jsi pravděpodobně jedním z mála, komu se něco takového podařilo. Měj ale na paměti, že zápas se závislostí trvá celý život a tebe čeká ještě to nejtěžší – odabstinovat a obstát v životě bez chemie. Doporučuju nezávaznou konzultaci, při které si ujasníš další postup. Možná by nebylo od věci uvažovat o detoxu a pak třeba o doléčováku.

 

Tomáš Nedvěd

Vstupujete na stránky, jejichž obsah je určen odborníkům z oblasti adiktologie a uživatelům návykových látek. Cílem těchto stránek je poskytovat informace o nebezpečí a rizicích přímo či nepřímo spojených s užíváním drog a rozšiřovat povědomí o takových způsobech chování, které snižují poškození drogami u osob, které drogy užívají a nejsou motivovány k tomu, aby užívání zanechaly.

Redakce se distancuje od jakéhokoliv výkladu těchto informací, který by nebezpečnost užívání drog jakkoliv zlehčoval či k němu podněcoval.

Vstupem na stránky prohlašujete, že je Vám více než 18 let.

Beru na vědomí