eDekontaminace
[ Informace pro pracovníky a klienty programů a kontaktních center ] 

Sananim 

Aktuálně ke stažení

 

Přehled článků

Smažím perník - (ne)peču na zuby

Růže - Erysipel

Biopsie a cirhóza jater

Višňák - dobrý sluha, ale zlý pán

Cesty buprenorfinu k injekční aplikaci

Zhodnocení mezinárodního projektu IMPACT

Infekční centrum pro drogové závislé při FN Motol

Metodické materiály k testování na infekce

Vliv pervitinu na dutinu ústní

Infekční endokarditida

Těhotenství, děti a drogy

Test znalostí o hepatitidě C

Bolest a co s ní

Léčba závislosti na alkoholu

Delirium tremens

Porod v terénu?

Záchranná služba a uživatelé drog

Klíšťata a jak na ně?

Virus Hepatitidy C

Zdravotní péče pro Slováky

Stručný latinsko-český zdravotnický slovník

Hojivé masti

Mapování a metodika zvládání somatických komplikací injekčních uživatelů drog

Podávání léků v sociální službě: k další diskusi

Detoxikovat se sám nebo s pomocí?

HIV poradenství u vybraných rizikových skupin

Brouci pod kůží a v hlavě

Absces známý neznámý

Paraziti a jejich vnímání

Mýty o první pomoci

Neléčená žloutenka typu C

Omrzliny

Substituční programy v Praze

Doporučení k lékaři

Leták o hepatitidě typu C

Mastičky

Konference Imp.Ac.T.

Zuby a jedy

Srdeční endokarditida podrobně

Plísně & masti

Méně známé kousky - chlamydie a genitální opar

Už máš HIV (testy)?

AIDS - jak to všechno začalo

Třicátník stále ve formě

Poleptání

Epileptické záchvaty

Co víš o žloutence C? (anketa)

Kdo sbírá céčka? A co na obranu před žloutenkami?

Žloutenka C - přehledová tabulka aneb co vás čeká až jí dostanete

Ach jo... (aneb vši, muňky, filcky, vyrážky a mykóza)

Jsem v tom! (?)

Zuby dělaj člověka...

Kterak neotěhotněti

BEWARE - Syfilis is coming!

MUDr. Řehák: Je dobrý to řešit

Hepatitida typu C

Zásady testování

Rady všemi mastmi mazané

Popáleniny

Není to jen o cucání

Subuxone - nová šance?

Chutná to líp

Petrolejové lampy - Syfilis

Miminka s absťákem

Testování hepatitidy typu C v káčku - bakalářská práce

Subutex: lék, nebo fet?

Subáč v žíle

Jít nebo nejít na detox?

Biomaso, čili vřed bércový

Stručná historie substituce

Co na rány, boule a tělní krátery?

Co je to substituce?

Co všechno ještě nevíte o bezpečném sexu a vědět byste měli

Abscesy atd. včetně protiinfekčního dvanáctera

Já rád játra! Ty rád játra?

TBC

Miminka a drogy

Testy na žloutenku

Proč se zuby kazí?

Víš co bereš?

Závislost na jehle

Partneři

Jít nebo nejít na detox?

14.09.2010 | Sekce: Zdravotní

Vyšlo v Dekontaminaci I/2005


Reportáž z detoxu u Apolináře. Rozhovor s MUDr Nyárhidym přibližuje chod detoxu v Praze - Apolináři. Podmínky přijetí, režim, revers, rozdíly mezi odabstinováním ze subutexu a heroinu či křížových závislostí i rady pro domácí detox.

Milí klienti, od Vás, co berete subutex, stále častěji slýcháme, jak se Vám podařilo vysnižovat na minimální dávky, jak kdo z Vás bere jen každý druhý nebo třetí den... To je jistě úspěch, ale na rozdíl od éry heroinu nepamatuji, že by někdo přišel s tím, že abstinoval tři neděle a potom třeba zrelapsoval... S nástupem subutexu na drogovou scénu se zkrátka zdá, že je pro Vás stále složitější už pouhé odabstinování. Mnoho z Vás si však vytvořilo velmi dobré výchozí podmínky pro trvalou abstinenci - našli jste si práci, máte pravděpodobně o něco čistší rejstříky... Pokud o abstinenci opravdu stojíte, nastala ta správná doba se o ní pokusit. Proč tedy nezkusit detox? Navštívíl jsem pana doktora Nyárhidyho z detoxu U Apolináře. Spolu jsme si sedli na lavičku do parku v areálu nemocnice a strávili jsme příjemnou hodinu povídáním o tom, jak to u nich na detoxu chodí.

 

Pane doktore, jak se k Vám může pacient dostat? Jaké máte podmínky pro přijetí?

To je velmi jednoduché, stačí, jen když zavolá. Když má doporučení z nějakého zařízení, tak  nás to pochopitelně potěší, ale netrváme na tom. Po zavolání si rovnou domluvíme termín nástupu. Bereme však pouze pacienty starší osmnácti let, pro mladší byl zřízen detox v Nemocnici pod Petřínem.

Vyžadujete, aby měl pacient zajištěnou nějakou následnou péči?

Snažíme se o to, aby od nás pacient někam pokračoval, protože pravděpodobnost úspěchu se tím zvyšuje. Netrváme přitom na ústavní péči, stačí nám ambulantní. Třeba i subutexová substituce. Zařídit léčbu z detoxu je ale dost obtížné, vzhledem k tomu, že čekací doby jsou často na týdny. Většina lidí, kteří od nás odcházejí, mají tedy zajištěnou následnou péči, ale jako podmínku to nemáme.

 

Máte nějaké čekací doby?

Jak kdy.  Pacient může čekat i týden, ale většinou může nastoupit už druhý den. Nikoho ale  nebereme bez objednání ihned. Domluvíme se vždycky až na druhý den. Potřebujeme také, aby měl s sebou pacient nějaké základní vybavení. To jsou především doklady - občanka nebo pas a karta pojištěnce. Bez toho pacienta nevezmeme.

 

Jaké máte ordinační hodiny pro příjem pacientů?

Příjem je, jako v každé nemocnici, dopoledne. To znamená od devíti do jedenácti hodin. Předpokládáme, že pokud má někdo o detox zájem, tak si přivstane. Tohle platí hlavně pro Pražáky, kterých je asi osmdesát procent . Pokud někdo přijede z Ostravy, tak ho nepošlu zpátky.


Co nepojištění pacienti?

To neřešíme. To je věcí pojišťovny. Nás zajímá jestli má nebo nemá kartičku pojištěnce. Ze zákona je každý pojištěný, i když si pojištění neplatí. Složitější to je, pokud je to cizinec. Ti si musí pobyt hradit.

 

O jakou částku se zhruba jedná?

To záleží na zemi, ze které pochází. Jiné to má Slovák, jiné Američan... My požadujeme zálohu minimálně dvacet až pětadvacet tisíc a potom se mu to vyúčtuje. Buď to doplatí nebo se mu to vrátí, pokud odejde dřív. Do toho se ještě započítávají nějaká laboratorní vyšetření, pokud si to pacient přeje. Jde o testy na infekční choroby, tedy HIV, HEP C, syfilis... Cizinci k nám ale moc nechodí.

 

Kolik máte pacientů na subutexu a jakým způsobem řešíte odabstinování ze subutexu?

Poměr pacientů na subutexu vzhledem k ostatním opiátům je asi jedna k jedné. Je to pro nás tedy už běžná rutina. V současné době se jiný medikament než subutex k substituci nepoužívá a pacientům, kteří z něj chtějí odabstinovat, se tedy jen postupně vysazuje. Navíc na něj dostáváme finanční dotaci od ministerstva zdravotnictví. Pacienti si ho tedy nemusí hradit.

 

Jak dlouho trvá odabstinování ze subutexu?

No, to záleží na dávce. U subutexu je to trochu komplikované, protože se dá velmi efektně vysadit, ale teprve po třech dnech, kdy hladina klesne na nulu, začnou odvykací příznaky. Člověk na heroinu to má na osm až deset dnů, ale člověku na subutexu se dozvuky můžou táhnout i několik týdnů, přestože je často na minimální dávce například dva miligramy. Tam pak hraje roli psychická složka. Člověk se těžko loučí i s tou poslední minimální čtvrtkou tablety. Někdy se dokonce stává, že  je člověk týden v komunitě a teprve po tom týdnu mu to propukne v plné síle.

 

Řekněme, že pacient bere osm miligramů subutexu dlouhodobě. Jak dlouho se u Vás zdrží?

S osmičkou? Tak asi deset až dvanáct dnů.

 

Je ta doba delší než u heroinových pacientů?

Je. Tam se jedná o to, že když heroinovému pacientovi vysadíte poslední dávku té krátkodobé substituce, tak vlastně může jít domů. Tam žádný dozvuk nebude. U subutexu je vysazení stejné, ale dozvuk je jiný. Proto je nejlepší, když u nás pacient po vysazení alespoň tři dny, nejlépe týden zůstane. Přestože s tím sami pacienti mají zkušenost, je někdy problém je k tomu přesvědčit. Možná by bylo dobré, kdyby komunity vyžadovaly, aby pacient po vysazení trávil ještě týden na detoxu nebo někde v chráněném prostředí.
Ona ta současná hyperspotřeba subutexu pacienty trošku rozmazluje a jejich vnímání nežádoucích účinků po vysazení se zhoršuje. Kdysi lidi v pohodě ustáli půl gramový i gramový heroinový absťák pomocí benzodiazepinu a spasmolitika proti křečím. Dneska půl gramu bez subutexu neustojí ani náhodou. Když byl kdysi jenom Temgesic, tak stačily 5x nižší dávky než teď. To znamená, že léky, které usnadňují odabstinování, ten problém v důsledku dělají ještě těžší.

 

Jakým způsobem se řeší křížové závislosti - myslím subutex a benzodiazepiny?

Pacientovi se nasadí dávka, kterou bere, a potom se dělá detox z obou najednou, s tím, že u benzodiazepinů to trvá déle. Kdyby se vysadily rychle, tak ty komplikace budou jednoznačnější - deliria, epileptické záchvaty... Výhoda je však v tom, že když dobírají benzodiazepiny déle, tak s jejich pomocí snáze ustojí vysazení subutexu.
Detox z diazepamu trvá přibližně čtrnáct dnů. Důležitá je průměrná užívaná dávka za posledních čtrnáct dnů, to bývá většinou tak dvacet až třicet tablet. Tuto dávku lze rychle snížit na polovinu, další čtvrtina se

vysazuje pomaleji a zbytek nejpomaleji, až k úplnému vysazení.

 

Jak se řeší pervitin?

Pervitinové pacienty máme rádi, protože u nich prakticky žádný absťák není. Oni si tady vlastně jenom pár dnů pospí, zaženou takovou tu slabost a zvýšenou únavu. Pervitinoví pacienti navíc, na rozdíl od opiátových, v devadesáti devíti procentech odcházejí do léčeb.

Setkáváte se s kombinacemi injekčního užívání drog a alkoholu?

No jasně, to je denní chleba. Stejně jako pacienti, kteří přestali brát drogy a teď jenom pijí. My ale nejsme jenom čistě toxický detox, my máme i alkoholiky, a tak to máme trošku rozředěné. Možná je u nás díky

tomu klidnější atmosféra.

 

Kolik k Vám nastupuje romských pacientů?

Ten poměr je tak jeden Rom : deseti neRomům. Většinou u nás ale nevydrží déle než tři až pět dnů. Když přijde jeden, tak to někdy ustojí, ale když přijdou dva, tak to nevydrží ani jeden.

 

Kolik procent pacientů Vám podepisuje revers?

No, u alkoholiků je to asi tak jeden z pěti, šesti. U toxíků je to tak asi jedna třetina.

 

Jak je to tedy s pacienty, kteří opakovaně selhávají?

Pokud podepíše revers, tak za půl roku potom může přijít znovu. To určitě znáte ty detoxové cestovatele. On prostě obleze pár detoxů a když pak zjistí, že nejlepší byl náš, tak zase přijde.


Jak je to u Vás s kouřením? To je pro mnoho našich pacientů při výběru detoxu naprosto zásadní téma.

No, kdysi se nekouřilo, teď se kouří tři cigarety denně - vždycky po jídle. Když je léto a pacienti jsou hodní, chodí s nimi sestřičky i víckrát. Kouří se však výhradně v zahradě léčebny. Kouření na oddělení může být důvodem k předčasnému propuštění z detoxu z důvodu porušení řádu. Určitě se nedá kouření povolit úplně, protože pacienti potom nedělají nic jiného, než že kouří v jakémkoli množství. Detox je oddělení malinké a kdyby tam kouřilo 10 lidí, tak by tam pak nebylo vidět. Navíc tam pracují sestry nekuřačky, což je silný argument.

 

Děláte všem pacientům testy na infekční choroby?

Ano, děláme automaticky všem testy na HIV, žloutenky A, B, C a syfilis. Víme totiž, přestože mají přístup k čistým stříkačkám, že si každý alespoň jednou dal cizí jehlou.

 

Má pacient možnost během detoxu navštěvovat nějakou psychoterapii?

Ano, máme tady psychoterapeutku - paní Palečkovou. Ta dochází třikrát týdně a nabízí možnost motivačních pohovorů či individuální psychoterapie. Skupinovou terapii teď spíš ne, protože klientela je teď hrozně různorodá. Někdo odchází na subutex, někdo odchází do léčby, někdo nejde nikam... Rodičům se potom nabízí skupinová psychoterapie jednou týdně.

 

Jak vypadá běžný den pacienta na detoxu?

No, jako v nemocnici. Ráno vstanou, hygiena, snídaně, vizita, příjmy, propuštění. Řeší se somatické problémy, potom ty psychoterapie a večer vizita. Máme tam televizi, jsou tam knížky. Pokud někdo odchází do léčby, může psát životopis. Prostě běžný nemocniční režim doplněný o pohovory s psychoterapeutickou složkou. Občas si ale pacienti stěžují na nudu...

 

Vy jste mluvil o tom, co pacient potřebuje, když k Vám nastupuje...

Potřebuje doklady a kartu pojišťovny. U nás má ústavní prádlo, takže nepotřebuje jiné oblečení. Potřebuje hygienické potřeby, pantofle, holení, nějakou knížku, časopisy, učení, to už necháme na něm. Nedovolujeme jim žádnou elektroniku jako walkmany a vůbec cennosti. Peníze a mobily je lépe nechat doma, protože my to pak musíme skladovat, pokud nechceme řešit nějaké krádeže a podobně.

 

Jaký může mít pacient kontakt s okolním světem?

Může udržovat písemný kontakt, ale nemůže telefonovat. Pokud chce podat informaci svým příbuzným, tak prostřednictvím doktora. Pokud je to účelné a je ze strany příbuzných zájem, tak si je pozvu na pohovor. Máme totiž zkušenost, že jakmile se člověku po pár dnech uleví, tak začíná všechno hned řešit, a to je nejlepší způsob jak odejít. deset až patnáct dní bez telefonického kontaktu se světem prostě člověk vydrží. Co se týká telefonátů k nám - u nás má pacient právo na ochranu a já nesmím po telefonu nikomu říct ani jestli tady ten pacient vůbec je.

 

Co domácí detox? Máte nějaké doporučení pro ty, kdo zkouší odabstinovat doma?

No, pokud je někdo na osmičce, tak může snižovat o jeden miligram za den, než se dostane třeba na ty dva miligramy a pak by ty dva snížil po čtvrtce, tzn. o půl miligramu. To znamená, že to bude celé trvat zhruba deset dnů.

 

Je Váš detox něčím jedinečný?

Asi určitou rodinnou atmosférou. Jsme malé oddělení, pouze s třinácti lůžky a pracují u nás sestry více generací, takže každý si u nás svou vrbu najde. Vyžadujeme jen slušné chování. Základní principy jsou: Žádná agrese, žádné sexuální kontakty mezi pacienty a žádné návykové látky s výjimkou nikotinu.

 

Co byste vzkázal pacientům, kteří k vám chodí na detox?

No, měli by asi počítat s tím, že na detoxu každého přepadne krize a napadne ho, že chce odejít. Většinou to přijde třetí, čtvrtý den. Musí s tím počítat a je potřeba se na to připravit. Jakkoli si kdo věří, že teď do toho opravdu jde. Každý splaskne. Je dobré o tom vědět a když splaskne, tak nepřestat zase pomalu dofukovat. Jinak to nadšení bylo jenom hrané.

 

Tomáš Nedvěd

Terénní programy o.s. SANANIM

Přidejte první komentář