Přehled článků
Smažím perník - (ne)peču na zuby
Višňák - dobrý sluha, ale zlý pán
Cesty buprenorfinu k injekční aplikaci
Zhodnocení mezinárodního projektu IMPACT
Infekční centrum pro drogové závislé při FN Motol
Metodické materiály k testování na infekce
Vliv pervitinu na dutinu ústní
Záchranná služba a uživatelé drog
Stručný latinsko-český zdravotnický slovník
Mapování a metodika zvládání somatických komplikací injekčních uživatelů drog
Podávání léků v sociální službě: k další diskusi
Detoxikovat se sám nebo s pomocí?
HIV poradenství u vybraných rizikových skupin
Absces známý neznámý
Srdeční endokarditida podrobně
Méně známé kousky - chlamydie a genitální opar
Co víš o žloutence C? (anketa)
Kdo sbírá céčka? A co na obranu před žloutenkami?
Žloutenka C - přehledová tabulka aneb co vás čeká až jí dostanete
Ach jo... (aneb vši, muňky, filcky, vyrážky a mykóza)
MUDr. Řehák: Je dobrý to řešit
Testování hepatitidy typu C v káčku - bakalářská práce
Co na rány, boule a tělní krátery?
Co všechno ještě nevíte o bezpečném sexu a vědět byste měli
Partneři
Absces známý neznámý
12.04.2016 | Sekce: ZdravotníČlánek Aleše Termera vyšel v Deko IV/2015 Lidské tělo.
„Konzelín ani filtry nepotřebuju. Po deseti letech braní jsem neměl ani jeden absces." Uplyne několik měsíců. „Nemáš takovou tu dobrou mastičku? Dělá se mi absces."
A tak je to pořád dokola.
Že někdo při braní jehlou ještě neměl absces, je spíš štěstí. Zkušení potvrdí, že pár let to bez abscesů opravdu funguje. Časem však tělo podléhá opotřebení, a jak jistě víte, u toxíků se opotřebuje několikrát rychleji. Celkový zdravotní stav nic moc, imunitní systém nestíhá odolávat neustálému útoku všelijakých bakterií. Žíly přestávají dávat. Na jeden nášleh je potřeba deset i více vpichů, a každý další vpich je dveřmi pro tisíce bakterií čekající na svou šanci. Nepomůže ani šipka do bazénu plného Heparoidu. Přitom stačí, když se toxík bude mýt mýdlem, používat desinfekci před vpichem, a filtrovat nástřel.
Co je ten absces?
Česky se mu taky někdy říká hlíza, ale to spíš nikde neuslyšíte. Jde o ohraničenou infekci způsobenou převážně bakteriemi, které žijí na kůži. Tvar má hlízovitý - kulový či šišatý. Nejčastěji se u toxíků setkáváme s abscesem podkožním. Bakterie přicestují na jehle, která je na sebe nalepí při průniku kůží. Pokud se jehla používá opakovaně, bakterie žijící na zbytcích krve a vody ve stříkačce se při opakovaném vpichu rády usadí ve tkáních podkoží, případně vycestují krví kamkoli po těle.
V místě, kde se bakterie usídlí, založí kolonii. Tu se snaží organismus zničit. Kolonii obestaví jakousi zdí, která vytvoří pouzdro. Do něj začne imunitní systém pumpovat bílé krvinky. Ty začnou bakterie ničit a požírat. Díky tomuto boji se začne pouzdro plnit hnisem, což je směs živých a mrtvých bakterií, jejich odpadních produktů, odumřelé tkáně a mrtvých bílých krvinek.
Jak poznám, že se mi dělá absces?
Rozpoznat absces v zárodku není příliš složité. Obvykle v místě vpichu začne kůže červenat a lehce natékat. Později je cítit pod kůží bulka, která bývá na omak bolestivá. A zvětšuje se. Místo je zarudlé, ale jen v okolí abscesu. Proto se o tomto zánětu hovoří jako o ohraničeném.
Jak se ho zbavit?
Pokud je absces blízko kůže, vytvoří se takzvaný píštěl zakončený bílou šešulkou. Když šešulka praskne, píštělem vyteče nevábně vonící obsah abscesu ven. Někdy je však hlouběji ve tkáni, a je potřeba vytvořit píštěl chirurgicky. To znamená, že je tkáň nad abscesem naříznuta, aby mohl hnis vytékat. Někdy se do říznutého abscesu vkládá drenáž, aby se tkáň neuzavřela moc brzy. Pak by se mohl absces obnovit, nebo se změnit ve flegmónu - neohraničený zánět nutný léčit antibiotiky.
Absces jinde než v místě vpichu?
Je překvapením mnohých toxíků, že se jim udělá absces jinde než tam, kam si dávají. Vysvětlení je snadné. Bakterie se při vpichu neusadí pod kůží, ale jsou spolu s nástřelem odneseny krví. Krev je pak libovolně roznáší po těle. Kde se infekce uchytí, vznikne zánět. Obvykle jsou první na ráně plíce. Ale abscesy se dělají také v játrech, ledvinách či mozku. Bohužel tyto abscesy nejsou vidět, proto se na ně někdy přijde až ve chvíli, kdy prasknou. Vytečou do břicha či hlavy, a způsobí otravu krve. Léčba takového stavu je dost obtížná, proto se na takové skryté abscesy také bohužel umírá.
Jak se abscesu vyhnout?
- Nejúčinnější je přestat brát jehlou, nebo aspoň jehlu výrazně omezit. První dávku si nastřelit a pak se dokrmovat v případě pika třeba kapslemi, nebo přicucávat subáč.
- Při užívání jehlou dbát na důslednou hygienu míst v okolí vpichu. Tekoucí voda, mýdlo. Nejen například loketní jamka, ale celá paže! Mít umyté také obě ruce s vyčištěnými a ostříhanými nehty.
- Před vpichem používat desinfekci. Konzelín je dostačující, ale musí se použít správně. To znamená před vpichem. Tím se zničí bakterie v bezprostřední blízkosti vpichu. Konzelín použitý po vpichu je zbytečný, neboť bakterie si to již štrádují napříč organismem.
- Důsledně filtrovat. Každý nepřefiltrovaný kousek smetí je ideálním dopravním prostředkem pro bakterie. Navíc pevná částice dokáže cévy poranit. V místech poranění se bakterie uchytí mnohem lépe.
- Nedávat si výplach. Výplachy jsou zoologicku zahradou bakterií a prvoků. Těžko hledat v toxi světě něco odpornějšího a infekčnějšího.
- Nepoužívat opakovaně stejnou jehlu. Opakované používání jehly, včetně té vlastní, zvyšuje riziko vzniku abscesu. Tupá jehla dobře rozorá tkáň. Namnožené bakterie ve zbytcích krve a vody z předchozího použití se tak dobře ve tkáni uchytí.
TRMX
